Paweł Chara

pawel_charaTwarz i mentor artystyczny warsztatów Rzeszowskiej Akademii Fotografii. Fotograf w podróży, obieżyświat z aparatem chodzący własnymi ścieżkami. Swoją przygodę z fotografią zaczął w szkole średniej. Pasję tworzenia – jak sam mówi – obudziła w nim sama natura. Jest miłośnikiem przyrody – zwłaszcza ptaków, a także organizatorem eskapad fotograficznych o wschodzie słońca na największe obszary bagienne Polski.

Podróżował po Azji i Europie. Podczas siedmiomiesięcznej samotnej wyprawy po Indiach i Nepalu przejechał – różnymi środkami transportu – ponad 20 tys. km. W podróży to droga jest dla niego celem, a jej fotograficzny przekaz – absolutną pasją i jenocześnie zawodem. W czasie wędrówki skupia się na dotarciu do miejsc, których nie ma na turystycznych mapach i w przewodnikach.

Subtelnie i dyskretnie wkracza w świat rdzennych mieszkańców regionu który odwiedza, mieszka z nimi, pracuje i świętuje. To właśnie dlatego jego fotografie są osobiste, niezwykle subiektywne i przyciągające uwagę widzów.

pawel_chara_national_geographic_travellerZawodowo fotografią zajmuje się od roku 2002. Jego zdjęcia z wypraw podróżniczych oraz zbiory fotografii przyrodniczej prezentowane były na kilkudziesięciu autorskich wystawach w kraju i zagranicą. Publikowano je w m.in. w takich magazynach i gazetach jak “National Geographic Traveller”, „Poznaj Świat”, „Gazeta Wyborcza”, “Polityka” a także książkach, kalendarzach oraz albumach (m.in. „Lasy Polski”, „Zwierzęta Polski”, „Głosy ptaków”). Jest jedynym europejskim, stałym współpracownikiem magazynu “China National Geographic”.

Od kilku lat pracuje jako wykładowca, organizator warsztatów i plenerów fotograficznych. Wykłada w prestiżowej szkole fotograficznej Akademii Nikona. Aktywnie angażuje się w działania społeczne na rzecz upowszechniania walorów przyrody i kultury Ziem Zachodnich.

Jest twórcą i reżyserem performance’u pt. „Przemijanie”, w którym łączy fotografię, teatr oraz muzykę (występuje w nim trzydziestoosobowy chór). W 2008 roku rozpoczą pracę nad wieloletnim projektem „Chiny – kultura, sztuka, filozofia życia”. Przez ostatnie dwa lata prowadził projekt poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich dramatopisarzy – Sławomirowi Mrożkowi. Zdecydowanie większą część tego czasu mieszkał z mistrzem w Nicei, pełniąc funkcję jego osobistego sekretarza, a także dokumentując na fotografiach oraz w osobistych rozmowach jego skrywaną przez lata prywatność i codzienne życie na emigracji. Z zebranych materiałów powstaje niezwykły album, wystawa oraz film.

Strona autorska: www.pawelchara.pl

Zobacz też: profil na stronie Akademii Nikona