Rzeszowska Akademia Fotografii

Warsztaty – Plenery – Wystawy Fotografii

MROŻEK. ŻYCIE WARTE JEST ŻYCIA – OTWARTA PROJEKCJA FILMU W PRZEMYŚLU

Sławomir Mrożek w fotografiach i obrazie Pawła Chary po raz kolejny zagości w Przemyślu!

Już  27 września b.r. w Czytelni Głównej Przemyskiej Biblioteki Publicznej zapraszamy na wyjątkową projekcję pełnometrażowego filmu dokumentalnego w reżyserii Pawła Chary poświęconego pamięci tego wybitnego dla polskiej kultury Człowieka. Bezpośrednio po projekcji odbędzie się także przemyska premiera albumu fotograficznego wydanego przez Oficynę Literacką Noir sur Blanc prezentującego niezwykłe obrazy będące  świadectwem ostatnich lat życia Pana Sławomira. Zarówno film jak i album z fotografiami są efektami projektu pt. “Mrożek. Życie Warte jest Życia” zrealizowanego w całości przez fotografa i osobistego sekretarza Pisarza – Pawła Charę.

Organizatorem przemyskiej odsłony projektu “Mrożek. Życie Warte jest Życia” jest Rzeszowska Akademia Fotografii oraz Fundacja im. Sławomira Mrożka. Partnerami organizacyjnymi Miasto Przemyśl, Przemyska Biblioteka Publiczna oraz Urząd Miasta Przemyśla. Patronat honorowy: Prezydent Miasta Przemyśla.

Wstęp wolny.

Sponsorem strategicznym projektu”Mrożek. Życie Warte jest Życia” jest PGNiG SA.

(KRAJ)OBRAZY MIAST WSCHODU – rusza nabór na wrześniowy plener fotograficzny w Przemyślu

plener_przemysl

Masz ochotę rozwinąć swój warsztat kreatywnej i świadomej fotografii ? Interesujesz się reportażem, fotografią uliczną, dokumentem ? A może potrzebujesz kogoś, kto w prostych i konkretnych słowach podpowie Ci, na co zwrócić uwagę podczas tworzenia, komponowania i świadomego budowania kadrów ? Jeśli czujesz, że którekolwiek z powyższych zagadnień jest Ci bliskie – nie czekaj! Zarejestruj się na liście uczestników online drugiego bloku zajęć w ramach inauguracyjnej edycji „(KRAJ)OBRAZÓW MIAST WSCHODU” PRZEMYŚL 2016, a potem już tylko dołącz do nas w plenerze!

„(KRAJ)OBRAZY MIAST WSCHODU” – OTWARTY PLENER FOTOGRAFICZNY PRZEMYŚL 2016 to druga z trzech planowanych w tym roku edycji zajęć. Startujemy już za kilka dni w Przemyślu, korzystając z możliwości jakie dla fotografii w przestrzeni miasta niesie ze sobą to wyjątkowe miejsce!

Przez niemal trzy dni zdjęciowe pod opieką i czujnym okiem znakomitego fotografa szkoły fotografii Nikon School – Pawła Chary każdy z uczestników z całą pewnością pozna odpowiedzi na wiele nurtujących go pytań. I na pewno znacząco poszerzy swoje horyzonty twórczej inspiracji obrazem, spędzając czas w miłej i kreatywnej atmosferze.

Wypełnij FORMULARZ REJESTRACJI ONLINE i spotkaj się z nami już 27 czerwca (wtorek) o godzinie 15:30 w zabytkowej przestrzeni Czytelni Głównej Przemyskiej Biblioteki Publicznej. Tam dowiesz się co czeka Cię dalej!

Organizatorem projektu „(KRAJ)OBRAZY MIAST WSCHODU” jest Rzeszowska Akademia Fotografii.   Partnerami organizacyjnymi OTWARTEGO PLENERU FOTOGRAFICZNEGO PRZEMYŚL 2016 Miasto Przemyśl, Województwo Podkarpackie, Przemyska Biblioteka Publiczna oraz Urząd Miasta Przemyśla. Patronat honorowy: Prezydent Miasta Przemyśla.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

Inauguracja Otwartych Plenerów Fotograficznych “(KRAJ)OBRAZY MIAST WSCHODU”

FB_Plakat_Plener_RZ

„(KRAJ)OBRAZY MIAST WSCHODU” to wyjątkowe wydarzenie, którego esencją jest obraz. To także pierwszy tego rodzaju projekt mający charakter otwartych, warsztatowych spotkań poruszających najbardziej istotne, praktyczne aspekty reportażowej fotografii ulicznej, odbywający się w trzech miastach: Rzeszowie, Przemyślu oraz we Lwowie!

Masz ochotę rozwinąć swój warsztat kreatywnej i świadomej fotografii ? Interesujesz się reportażem, fotografią uliczną, dokumentem ? A może samodzielnie próbujesz rozwijać swoje umiejętności i potrzebujesz kogoś, kto w prostych i konkretnych słowach podpowie Ci, na co zwrócić uwagę podczas tworzenia, komponowania i świadomego budowania kadrów ? Jeśli czujesz, że którekolwiek z powyższych zagadnień jest Ci bliskie – nie czekaj! Zarejestruj się na liście uczestników inauguracyjnej edycji Otwartego Pleneru Fotograficznego RZESZÓW 2016 dostępnej online, a potem już tylko dołącz do nas w plenerze!

„(KRAJ)OBRAZY MIAST WSCHODU” – OTWARTY PLENER FOTOGRAFICZNY RZESZÓW 2016 to pierwsza z trzech planowanych w tym roku edycji zajęć. Ruszamy już za kilka dni w Rzeszowie, korzystając z możliwości jakie dla fotografii w przestrzeni miasta niesie ze sobą odbywający się w tym czasie Festiwal Wschód Kultury. Przez niemal trzy dni zdjęciowe spędzone w przestrzeni wyjątkowo ożywionego artystycznie i kulturalnie Rzeszowa, pod opieką i czujnym okiem znakomitego fotografa uznanej na całym świecie szkoły fotografii Nikon School – Pawła Chary każdy z uczestników z pewnością pozna odpowiedzi na wiele nurtujących go pytań. I na pewno znacząco poszerzy swoje horyzonty twórczej inspiracji obrazem, spędzając czas w miłej i kreatywnej atmosferze.

Read More

A na koniec … Mrożek w obiektywie, czyli wyjątkowy album z fotografiami Pawła Chary!

Mrożek_Album_Chara_ESK_2016

Album Pawła Chary prezentujący nowy obraz Mrożka, to kolejny – i zarazem ostatni ważny punkt tegorocznej edycji projektu “Mrożek. Życie Warte jest Życia” poświęconego osobie i twórczości Pisarza, realizowanego w trakcie Europejskiego Stadionu Kultury 2016!

Książka wydana w Polsce w listopadzie 2015 r., w dalszej kolejności pojawi się także we Francji oraz w Stanach Zjednoczonych. Pozycja zawiera około 180 stron, w tym 160 unikatowych fotografii przedstawiających autora “Emigrantów” w sytuacjach osobistych, wkraczających na obszar prywatności, którą pisarz tak bardzo chronił. Możemy go tu poznać od innej strony – jako pogodnego człowieka i miłośnika życia. Paweł Chara pełnił rolę osobistego sekretarza Sławomira Mrożka, był jego gościem w Nicei. Towarzyszył mu w podróżach, spotkaniach z przyjaciółmi, uczestniczył w pracy zawodowej, a także w życiu codziennym. Całość uzupełnia niezwykły tekst autorstwa wdowy po Sławomirze Mrożku, Pani Susany Osorio – Mrożek, będący zasadniczo jej pierwszą publiczną wypowiedzią od czasu śmierci męża. Niemal wszystko, co znajduje się w książce nigdy wcześniej nie było publikowane, ponieważ cały projekt był precedensowy.

Read More

Otwarta projekcja filmu “Mrożek. Życie warte jest życia” w Klubie Festiwalowym ESK 2016!

Kilkanaście minut po spektaklu zapraszamy na otwartą projekcję niezwykle osobistego obrazu filmowego przedstawiającego Mrożka – Człowieka w sytuacjach i ujęciach, w których nigdy wcześniej nie mieliśmy możliwości go zobaczyć. Kilkunastominutowy, oficjalny zwiastun filmu zaprezentowaliśmy w ubiegłym roku podczas spotkania w Klubie Festiwalowym, bezpośrednio po wernisażu wystawy na rzeszowskim Rynku. W tym roku obejrzymy już gotowy, pełnometrażowy dokument w finalnej wersji, w której został on zaprezentowany w czasie premierowego seansu w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, w październiku ubiegłego roku.

“Emigranci” Sławomira Mrożka w wyjątkowej obsadzie na tegorocznej edycji Festiwalu Wschód Kultury w Rzeszowie!

 

EMIGRANCI_info_800x1024

Coś, czego jeszcze nie było na Festiwalu Wschód Kultury w Rzeszowie! Absolutnie wyjątkowa, przeformatowana do współczesności adaptacja kultowego spektaklu Sławomira Mrożka “EMIGRANCI”, w fenomenalnej obsadzie z Piotrem Cyrwusem i Szymonem Kuśmidrem w rolach głównych. W niemal plenerowym otoczeniu Klubu Festiwalowego na rzeszowskich Bulwarach, 25 czerwca (sobota) o godzinie 19:00.

Read More