Posted on 30 maja 2016 in Prezentacja Wydawnictwa, Wschód Kultury 2016

A na koniec … Mrożek w obiektywie, czyli wyjątkowy album z fotografiami Pawła Chary!

Mrożek_Album_Chara_ESK_2016

Album Pawła Chary prezentujący nowy obraz Mrożka, to kolejny – i zarazem ostatni ważny punkt tegorocznej edycji projektu “Mrożek. Życie Warte jest Życia” poświęconego osobie i twórczości Pisarza, realizowanego w trakcie Europejskiego Stadionu Kultury 2016!

Książka wydana w Polsce w listopadzie 2015 r., w dalszej kolejności pojawi się także we Francji oraz w Stanach Zjednoczonych. Pozycja zawiera około 180 stron, w tym 160 unikatowych fotografii przedstawiających autora “Emigrantów” w sytuacjach osobistych, wkraczających na obszar prywatności, którą pisarz tak bardzo chronił. Możemy go tu poznać od innej strony – jako pogodnego człowieka i miłośnika życia. Paweł Chara pełnił rolę osobistego sekretarza Sławomira Mrożka, był jego gościem w Nicei. Towarzyszył mu w podróżach, spotkaniach z przyjaciółmi, uczestniczył w pracy zawodowej, a także w życiu codziennym. Całość uzupełnia niezwykły tekst autorstwa wdowy po Sławomirze Mrożku, Pani Susany Osorio – Mrożek, będący zasadniczo jej pierwszą publiczną wypowiedzią od czasu śmierci męża. Niemal wszystko, co znajduje się w książce nigdy wcześniej nie było publikowane, ponieważ cały projekt był precedensowy.

Oficjalna, rzeszowska prezentacja albumu z fotografiami wydanego przez Oficynę literacką Noir sur Blanc w Szwajcarii będzie jednocześnie pretekstem do dyskusji z Autorem oraz odtwórcami ról tytułowych Emigrantów – Piotrem Cyrwusem i Szymonem Kuśmidrem. Dyskusji o Mrożku rzecz jasna, ale nie tylko. Rozmowę będącą również swoistym podsumowaniem dwóch lat realizacji projektu “Sławomir Mrożek – Życie Warte jest Życia” w Rzeszowie poprowadzi znakomity dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów – redaktor Adam Głaczyński.