O projekcie

Sławomir Mrożek – Życie warte jest życia „Imigrant ze Wschodu” to najnowszy autorski projekt Pawła Chara poświęcony wybitnemu polskiemu dramatopisarzowi, prozaikowi i rysownikowi. Mistrz teatru, absurdu, autor wybitnych dzieł docenianych na całym świecie: „Tanga”, „Emigrantów”, „Słonia”, satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej, nominowany do literackiej nagrody Nobla był jedną z najbardziej fascynujących, ale i zarazem skrytych osobistości polskiej kultury i sztuki. Przez ostatnie dwa lata życia tego niezwykłego człowieka Paweł Chara miał nie tylko zaszczyt przebywać w jego najbliższym otoczeniu i obcować z jego niezwykłym umysłem, ale także pełnić obowiązki osobistego sekretarza Pisarza, będąc zarazem fotografem dokumentującym codzienność w najbliższym otoczeniu Mistrza.

Paweł Chara przez ponad dwa lata pracy w bezpośrednim otoczeniu Mistrza odwiedził wspólnie z nim szereg niezwykle istotnych dla Pisarza miejsc, nie zdając sobie – przynajmniej wówczas – sprawy z tego jaką formę i znaczenie dla końcowych rezultatów projektu będą miały ich ówczesne działania. Odbył także wiele spotkań z prominentami oraz najbliższymi przyjaciółmi Pana Sławomira. Wszystko to zostało skrupulatnie zarejestrowane w formie subiektywnych obrazów fotograficznych oraz zapisków i notatek, a ostatecznymi efektami kilku lat tej wyjątkowej pracy są:

  • Wielkoformatowa wystawa fotografii. Prace prezentowane na wystawie to symbole, pokazują bowiem Mrożka na pograniczu światów. Świat realny ściera się w sposób wyraźny ze światem wewnętrznym, czego efektem są obrazy – osadzone w niezwykłych, malowniczych, chwilami niepokojących, a czasem „zwyczajnych” przestrzeniach. Ukazują Mistrza sam na sam ze sobą: daleki lub bliski, obecny lub zagłębiony w galaktyce swoich myśli. Każdy portret to próba zgłębienia tego niezwykłego człowieka oraz – po części próba odpowiedzi na pytanie kim tak naprawdę był. Materiał w różnych odsłonach został  jak dotąd zaprezentowany w wielu prestiżowych lokalizacjach w Polsce i w Europie (m. in. Krakowskie Przedmieście w Warszawie, Aleja Gwiazd w Sopocie, Reykjavik).
  • Książka – Album. Wydawnictwo zawierające fotografie autorstwa Pawła Chara wykonane w trakcie realizacji projektu. Każda z fotografii opisana jest tekstem rzucającym absolutnie nowe światło na Mistrza. Jest to jednocześnie pozycja pełniąca formę katalogu wystawy, który poprzez odpowiednio zestawione w jedną całość obrazy tworzy wciągający i zarazem ekscytujący portret Mrożka. Niemal wszystko, co znajduje się w książce nigdy wcześniej nie było publikowane, ponieważ cały projekt jest precedensowy. Pan Sławomir nigdy wcześniej nie pozwolił na podobne działania.
  • Materiał audiowizualny w formie filmowej. Pokazuje naturalne oblicze Mrożka w rozmaitych sytuacjach dnia codziennego. Materiał zarejestrowany w trakcie realizacji projektu, jak również częściowo po jego zakończeniu. Będzie to zarazem oficjalna zapowiedź filmu o Mrożku, przygotowana specjalnie dla publiczności tegorocznej, trzeciej edycji festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2015 w Rzeszowie.