logo
EMIGRANCI na scenie Klubu Festiwalowego ESK 2016

EMIGRANCI na scenie Klubu Festiwalowego ESK 2016

Niezwykłe wydarzenie na scenie Klubu Festiwalowego Europejskiego Stadionu Kultury 2016 w Rzeszowie. Piotr Cyrwus i Szymon Kuśmider – odtwórcy dwóch rewelacyjnie wprost zagranych ról obywatela AA i XX w spektaklu Sławomira Mrożka “EMIGRANCI” zgromadzili wyjątkowo liczną publiczność, która po spektaklu nagrodziła ich owacją na stojąco! To pierwszy tego rodzaju projekt, zrealizowany w przestrzeni Klubu Festiwalowego Wschodu Kultury 2016 – wspólnie z Gminą Miasto Rzeszów oraz Fundacją im. Sławomira Mrożka. I mamy nadzieję, że nie ostatni!

OTWARTY PLENER FOTOGRAFICZNY RZESZÓW 2016

OTWARTY PLENER FOTOGRAFICZNY RZESZÓW 2016

Pierwszy etap projektu KRAJOBRAZY MIAST WSCHODU – OTWARTY PLENER FOTOGRAFICZNY RZESZÓW 2016 już za nami! Trochę teorii, mnóstwo porad i cała masa inspiracji dla zdecydowanej większości z nas. A to dopiero początek tego, co dopiero się wydarzy. Póki co, uczestnicy intensywnie pracują nad przygotowaniem materiału zdjęciowego, który posłuży do wyselekcjonowania zbioru najlepszych fotografii z Rzeszowa, będących częścią wystawy oraz wydawnictwa albumowego w formie elektronicznej.

A we wrześniu spotykamy się w Przemyślu!

Festiwal Wschód Kultury @ Rzeszów

Festiwal Wschód Kultury @ Rzeszów

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast polski wschodniej (Białegostoku, Lublina, Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2015 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz trzeci. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych,  samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Trzy miasta – trzy festiwale

Tegoroczny festiwal zainauguruje Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie. W Lublinie odbędą się Inne Brzmienia Art&Music Festival. Wschód Kultury 2016 zakończy festiwal Inny Wymiar, który odbędzie się w sierpniu, w Białymstoku.

Miejsce spotkania

Wschód Kultury jest szczególną okazją, by zaprezentować potencjał kulturowy wschodnich regionów Polski, jak i krajów Partnerstwa Wschodniego. Ubiegłoroczną edycję Wschodu Kultury odwiedziło 100 tysięcy uczestników, zaś na scenach Rzeszowa, Lublina i Białegostoku zaprezentowało się ponad 1100 artystów. W organizację wydarzeń kulturalnych: koncertów, pokazów filmowych i wystaw angażują się chętnie lokalne społeczności. Udział we wszystkich wydarzeniach pod szyldem Wschodu Kultury jest bezpłatny – impreza objęta jest patronatem programu Kultura Dostępna.

Wspólna sprawa

Każdy z trzech festiwali ma swoją dynamikę i program, ale wszystkie łączy wspólna misja – stworzenie najwyższej jakości oferty kulturalnej. Tegorocznej edycji Wschodu Kultury towarzyszy idea przybliżenia uczestnikom festiwalu kultury ormiańskiej. Nie zabraknie zatem okazji do zapoznania się z muzyką, kinem i literaturą z Armenii.

Więcej o projekcie na www.wschodkultury.eu oraz www.facebook.com/wschodkultury

Fotografie: Piotr Piech

Przemyśl 2015 @ Mrożek. Życie Warte jest Życia – otwarcie wystawy na Rynku Starego Miasta

Przemyśl 2015 @ Mrożek. Życie Warte jest Życia – otwarcie wystawy na Rynku Starego Miasta

Mrożek_Przemyśl_2015_Txt

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie kulturalne na Rynku Starego Miasta w Przemyślu! Druga część Podkarpackiej premiery projektu znakomitego fotografa Pawła Chara “Sławomir Mrożek – Życie Warte jest Życia” to kilka wyjątkowych wydarzeń poświęconych tej niezwykłej postaci polskiej literatury i sztuki – Mistrzowi absurdu i satyry. Plenerowy wernisaż wystawy fotografii na Rynku Starego Miasta w Przemyślu, Spotkanie z Autorem połączone z prezentacją materiału filmowego oraz diaporamą obrazów będących uzupełnieniem wystawy w czytelni Przemyskiej Biblioteki Publicznej jak również prezentacja wydawnictwa albumowego – to wszystko już za kilka dni w wyjątkowym klimacie Starego Miasta w Przemyślu.

Przemyska premiera projektu odbędzie się 25 lipca 2015 r. o godzinie 17:30 na Rynku Starego Miasta w Przemyślu. Rozpocznie ją oficjalny wernisaż plenerowej wystawy fotografii, po którym wspólnie z publicznością przeniesiemy się do Przemyskiej Biblioteki Publicznej na wyjątkowe spotkanie z Autorem oraz premierowy pokaz materiału audiowizualnego będącego jednocześnie zapowiedzią powstającej obecnie produkcji filmowej poświęconej zmarłemu Pisarzowi. W trakcie spotkania zaprezentowana zostanie również wyjątkowa pozycja w postaci wydawnictwa albumowego będącego oficjalnym katalogiem wystawy. Będzie to jednocześnie szansa na zdobycie wyjątkowego egzemplarza albumu wraz z osobistą dedykacją Autora.

EmigranciA na deser, w nowoczesnej przestrzeni Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej porcja wyjątkowej dawki kultury w absolutnie najlepszym wykonaniu: ponadczasowy spektakl teatralny “Emigranci” pióra Sławomira Mrożka w reżyserii Piotra Cyrwusa, w znakomitej obsadzie z Piotrem Cyrwusem i Szymonem Kuśmidrem w rolach głównych. Początek spektaklu o godzinie 20:00.

Wszystkie zainteresowane osoby już dziś zapraszamy na te absolutnie wyjątkowe wydarzenia w Przemyślu, już w najbliższą sobotę! Chcącym poznać kulisy realizacji projektu polecamy lekturę sekcji O projekcie oraz Od Autora, opisujących w szczegółach całą historię prowadzonych działań.

Wszystkie informacje organizacyjne jak również zapowiedzi będą na bieżąco publikowane na naszym profilu Facebook.

Partnerzy_Przemysl_2015

Podkarpacką premierę projektu dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego. Przemyską odsłonę wydarzenia dofinansowano z budżetu gminy Miasto Przemyśl.

Sponsor_logo_web

Fotografie: Katarzyna Warańska / Piotr Piech.

Wschód Kultury 2015 @ Adam Głaczyński rozmawia z Pawłem Chara

Wschód Kultury 2015 @ Adam Głaczyński rozmawia z Pawłem Chara

Wywiad radiowy red. Adama Głaczyńskiego (PR Rzeszów) z Pawłem Chara, w kontekście Podkarpackiej premiery projektu “Sławomir Mrożek – Życie Warte jest Życia” w trakcie Europejskiego Stadionu Kultury – Festiwalu Wschód Kultury 2015.

Przemyśl 2015 @ Spotkanie autorskie w Przemyskiej Bibliotece Publicznej

Przemyśl 2015 @ Spotkanie autorskie w Przemyskiej Bibliotece Publicznej

Spotkanie autorskie w czytelni Przemyskiej Biblioteki Publicznej, połączone z projekcją zapowiedzi filmu biograficzno – dokumentalnego o Sławomirze Mrożku oraz premierą wydawnictwa albumowego prezentującego fotografie wchodzące w skład wystawy “Sławomir Mrożek. Życie Warte jest Życia”.

Fotografie: Katarzyna Warańska / Piotr Piech.

Wschód Kultury 2015 @ Spotkanie autorskie z Paweł Chara

Wschód Kultury 2015 @ Spotkanie autorskie z Paweł Chara

Spotkanie autorskie z fotografem Pawłem Chara w klubie festiwalowym Europejskiego Stadionu Kultury, połączone z projekcją zapowiedzi filmu biograficzno – dokumentalnego o Sławomirze Mrożku, oraz premierą albumu zawierającego fotografie autorstwa Chary tworzące wystawę plenerową prezentowaną na rzeszowskim Rynku.

Wydarzenie to – będące Podkarpacką Premierą Projektu “Sławomir Mrożek – Życie warte jest Życia” Imigrant ze Wschodu odbyło się w ramach Europejskiego Stadionu KulturyFestiwalu Wschód Kultury 2015.

Rzeszowska odsłona projektu “Sławomir Mrożek – Życie warte jest Życia” Imigrant ze Wschodu została dofinansowana z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Jeden Kadr – Dwa Plany – Trzy Tematy @ Wystawa w Galerii OPe

Jeden Kadr – Dwa Plany – Trzy Tematy @ Wystawa w Galerii OPe

Pierwsza, zbiorowa wystawa fotografii uczestników warsztatów “Jeden Kadr – Dwa Plany – Trzy Tematy”, prezentująca najlepsze prace wykonane w trakcie plenerów fotograficznych w Bieszczadach, w 2011 roku. Zaprezentowana w Galerii OPe o.o. Dominikanów w Rzeszowie

Wystawa dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Wschód Kultury 2015 @ Wernisaż Wystawy “Mrożek. Życie Warte jest Życia”

Wschód Kultury 2015 @ Wernisaż Wystawy “Mrożek. Życie Warte jest Życia”

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie kulturalne w Rzeszowie! Podkarpacka premiera projektu znakomitego fotografa Pawła Chara “Sławomir Mrożek – Życie Warte jest Życia” to kilka następujących po sobie wydarzeń poświęconych tej niezwykłej postaci polskiej literatury i sztuki – Mistrzowi absurdu i satyry. Plenerowy wernisaż wystawy fotografii na Rzeszowskim Rynku, Spotkanie z Autorem połączone z prezentacją materiału filmowego oraz diaporamą obrazów będących uzupełnieniem wystawy, jak również prezentacja wydawnictwa albumowego to rezultaty ponad dwóch lat pracy Autora w bezpośrednim otoczeniu Mistrza Mrożka. Wydarzenia te odbędą się w trakcie pierwszego dnia Europejskiego Stadionu Kultury – Festiwalu Wschód Kultury, największej, interdyscyplinarnej imprezie kulturalnej w regionie, łączącej różnorodne wydarzenia artystyczne na pograniczu muzyki, teatru, sztuki i fotografii.

Rzeszowska – i zarazem Podkarpacka, premierowa odsłona projektu odbędzie się 25 czerwca 2015 r. o godzinie 18:30 na Rzeszowskim Rynku. Rozpocznie ją oficjalny wernisaż plenerowej wystawy fotografii, po którym wspólnie z publicznością przeniesiemy się do Klubu Festiwalowego przy ul. Bożniczej na wyjątkowe spotkanie z Autorem oraz premierowy pokaz materiału audiowizualnego będącego jednocześnie zapowiedzią powstającej obecnie produkcji filmowej poświęconej zmarłemu Pisarzowi. W trakcie spotkania zaprezentowana zostanie również wyjątkowa pozycja w postaci wydawnictwa albumowego będącego oficjalnym katalogiem wystawy. Będzie to jednocześnie szansa na zdobycie wyjątkowego egzemplarza albumu wraz z osobistą dedykacją Autora.

Mrożek_ESK_Plakat

Wszystkie zainteresowane osoby już dziś zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie na Rzeszowskim Rynku, za niewiele ponad trzy tygodnie! Chcącym poznać kulisy realizacji projektu polecamy lekturę sekcji O projekcie oraz Od Autora, opisujących w szczegółach całą historię prowadzonych działań.

Wszystkie istotne informacje organizacyjne jak również zapowiedzi innych wydarzeń, które zaplanowaliśmy w trakcie tegorocznej edycji Festiwalu Wschód Kultury będą na bieżąco publikowane na naszym profilu Facebook.

Podkarpacką premierę projektu dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego. Rzeszowską odsłonę wydarzenia odbywającą się w ramach Europejskiego Stadionu Kultury – Festiwalu Wschód Kultury 2015 dofinansowano z budżetu gminy Miasto Rzeszów.

Sponsor_logo_web

Fotografie: Katarzyna Warańska / Piotr Piech.

Wschód Kultury 2015 @ Otwarta dyskusja o fotografii

Wschód Kultury 2015 @ Otwarta dyskusja o fotografii

Otwarta dyskusja o fotografii w trakcie ubiegłorocznej edycji Festiwalu Wschód Kultury w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury.

Spotkanie w ramach projektu “Sławomir Mrożek – Życie Warte jest Życia” Imigrant ze Wschodu.

Jeden Kadr – Dwa Plany – Trzy Tematy @ Bieszczady 2011

Jeden Kadr – Dwa Plany – Trzy Tematy @ Bieszczady 2011

Warsztaty fotograficzne “Jeden Kadr – Dwa Plany – Trzy Tematy” z Pawłem Chara.

To drugie, plenerowe zajęcia warsztatowe zorganizowane w ramach projektu Rzeszowskiej Akademii Fotografii, dofinansowane ze środków Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa. Plenerowo – teoretyczne zajęcia trwały trzy dni i zakończyły się zbiorową wystawą prac uczestników w Galerii OPe w Rzeszowie, we wrześniu 2011 roku.